ترمز-خودرو

خالی کردن ترمز

خالی کردن ترمز

ترمز خودرو اصلی ترین بخش حفظ امنیت اتوموبیل می باشد. هر راننده ای به اطمینان ترمز زیر پایش است که با خیال راحت تخته گاز می رود! در طول تاریخ با پیشرفت صنعت همه سیستم های اتوموبیل دست خوش تغییرات و پیشرفت های زیادی شده اند. از ساده ترین ترمز های سیمی گرفته تا بوستر و ABC و الان هم که سیستم EBD به آن اضافه شده. در این مطلب از سری مقالات امداد خودرو سعی داریم تا به بحث خلل های موجود در سیستم ترمز خودرو به پردازیم.

هنگام پایین رفتن پدال ترمز توسط راننده لازم است تا فشار اندک و چند سانتی متری او به قدری افزایش یابد تا خودرو چند هزار کیلو گرمی را نگه دارد، پس نیازمند سیستمی پیچیده برای افزایش این توان هستیم که توسط اهرم و نیروهی هیدرولیکی صورت می گیرد.

اگر در هنگام گرفتن ترمز، پدال شما بیش از حد معمول پایین می رود می توان نشانه یکی از این موارد باشد:

– پمپ ترمز خراب شده

– سیستم ترمز هوا گرفته

– روغن ترمز رطوبت گرفته

– کاسه چرخها رگلاژ نیستند.

حالا سوال این است که علت عمل نکردن ترمز بیشتر به کدام بخش مرتبط است؟

لنت ترمز: لنت ترمزهای فرسوده باعث می شوند تا مسافت ترمزگیری افزایش یابد. همچنین باعث می شود تا دو قسمت فلزی ترمز با هم برخورد کنند و در نتیجه قسمت فلزی لنت تمام شده روی دیسک خراش ایجاد کند که باعث صدمه دیدن دیسک می شود. اگر لنت ترمز بر اثر گرمای زیاد ترک بردارد، در همگام ترمزگیری صدای جیر جیر ایجاد می کند. اگر لنت ها و دیسک ها بیش از اندازه گرم شوند مسافت ترمزگیری افزایش خواهد یافت. اگر به صورت منظم در هنگام ترمزگیری صدای جیر جیر می شنوید، زمان تعویض لنت ترمزها فرا رسیده است.

دیسک ها: سطح دیسک های ترمز باید کاملاً صاف و تخت باشند تا بتوانند به وسیله ی لنت های ترمز خودرو را متوقف کند. اگر سطح دیسک ترمز بر اثر گرما آسیب دیده باشد، باعث می شود که پدال ترمز مرتب ضربه بزند و بالا و پایین برود و خودرو در زمان توقف بسیار تکان بخورد. اگر دیسک ترمز بیش از اندازه گرم شود سطح آن آبی یا بنفش خواهد شد و ایجاد مشکل در سطح دیسک می کند. در نتیجه دیسک و لنت های ترمز نمی توانند خوب درگیر شوند و چسبندگی لازم را نخواهند داشت. در نتیجه خودرو با شدتی که باید، متوقف نمی شود.

نشت روغن ترمز: نشت روغن ترمز معمولاً به دلیل مشکل در سیستم هیدرولیک است. پایین بودن پدال ترمز نیز نشان دهنده ی نشتی روغن ترمز است. این نشتی باعث خارج شدن روغن ترمز می شود و در نتیجه بعد از گذشت زمان سیستم ترمز به کلی کار نخواهد کرد. نشتی روغن ترمز باید فوراً رسیدگی شود. وجود روغن در کف پارکینگ و پایین بودن پدال ترمز نشانه های این مشکل هستند.

و مشکلاتی در سیستم کلی ترمز اتوموبیل. در هنگام بریدن ترمز می بایست ضمن حفظ آرامش خود به پیشنهادات ذیل عمل کنید:

از ترمز دستی کمک بگیرید: ترمز دستی را با سرعت کم و به تریتیب حین کاهش سرعت بالا بکشید
دنده معکوس بکشید: کلاژ را بگیرید، یک گاز محکم دهید و دنده را معکوس کنید
استفاده از موانع موجود: در شرایط اضطراری از مونعی مثل کیشه های سیمان، سطل ها و دگر موانعی که در مسیر وجود دارند استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که این آخرین راه است و احتمالا می توانید با ترمز دستی و دنده معکوس خودرو را نگه دارید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

تایر-خودرو

12

دسامبر
مکانیکی خودرو

رسیدگی به لاستیک خودرو

لاستیک خودرو یا همان تایر ماشین از جمله قعطات مهم در حفط امنیت سرنشینان است. لاستیک ماشین نقطه اتصال خوردرو با کف جاده است، درواقع جایی که راننده به جاده اتکا دارد. در میان تایرهای خودرو، چرخ های جلوی از اهمیت بالاتری برخورداند چرا که با ترکیدن تایرهای آن ها می تواند فجایع جبران نشدنی به راننده […]

دسته-دنده

12

دسامبر
مکانیکی خودرو

علل نقص گیربکس

گیربکس ها از جمله قطعات سیستم انتقال نیرو در خودرو محسوب می شوند. این قطعات که کار اصلی ایجاد گشتاور مورد نیاز و دریافت آن از موتور را بر عهده دارد. گیربکس یک واسط بین منبع و مصرف توان می باشد که بین منبع توان و مصرف کننده توان در جهت بهبود عملکرد سیستم، انعطاف پذیری ایجاد[…]